Максим Обрізан (PhD in Economics, the University of Iowa), викладач Kyiv School of Economics та бізнес-тренер Development Training & Consulting, провів курс з управлінської економіки в рамках флагманської програми “Energy of Innovation: Executive MBA” компанії ДТЕК.

Учасники вивчали основи економіки в динамічній інтерактивній формі, з мінімумом теорії і фокусом на нових бізнес-кейсах. Працюючи в групах, майбутні титани українського енергетичного бізнесу вивчали попит, пропозицію, ефект від зміни смаків, вплив еластичності попиту на максимізацію доходів, роль перехресної еластичності в щоденних бізнес-рішеннях.

Крім того, учасники проаналізували, як фірми встановлюють ціну залежно від конкурентного типу ринку, а також роль цінової дискримінації для максимізації прибутків.

Не секрет, що на більшості ринків існує всього декілька великих гравців, тому стратегічна взаємозалежність, яку вивчає теорія ігор, відіграє ключову роль у сучасному ринковому середовищі. Необхідність в теорії ігор виникла тому, що багато бізнес-ситуацій призводять до парадоксальних результатів, коли конкуренти не можуть домовитися про потенційно вигідне співробітництво.

Теорія ігор стала популярною в бізнесі після фільму «Ігри розуму» (“Beautiful mind”), у якій Рассел Кроу зіграв Джона Неша, одного з засновників теорії ігор.  Джон Неш спростував концепцію Адама Сміта про оптимальність ринкового механізму в разі відходу від досконалої конкуренції.

Класичний економічний приклад так званої «дилеми в’язня» – це нездатність країн-учасниць ОПЕК домовитися про зниження видобутку нафти для підвищення її ціни.

У якості самостійної роботи учасники проаналізували економічний ефект від різних маркетингових стратегій на рівень беззбитковості, використовуючи реальний бізнес-кейс від Harvard Business Publishing.