Нещодавно я презентував для учасників проекту «Акредитація тренінгових проектів компаній 2020» частину своєї програми з бюджетування. Всі знають, що ця тема стара, та існує дуже багато різних лекцій і майстер-класів на цю тему .
Завдання було дуже цікавим – треба було за одну годину дати зрозуміти нефінансовим менеджерам, що таке бюджетування та як може виглядати цікава програма на цю тему.
У сучасному світі, переповненому різного роду інформацією, більша частина якої непотрібна, наш мозок скоріш ігнорує таку інформацію, ніж сприймає її. У людини повинна бути дуже сильна мотивація, щоб змусити себе сфокусуватися на тій інформації, яка не дає очевидної вигоди в плані комфорту, сильних емоцій та матеріальної винагороди.
Що з переліченого можливо дати на тренінгу? Комфорт чи матеріальну винагороду – навряд. А ось емоції – так!
Емоції ми можемо отримати саме через гру. Гра завжди була джерелом емоцій. Зараз багато вчителів, спікерів та тренерів використовують гру для закріплення корисної інформації в пам’яті слухачів.
Яку цікаву гру запропонувати для вивчення фінансів? Всі знають про «Монополію» та «Перегони щурів», але вони займають багато часу, і для того, щоб зрозуміти щось корисне, треба зіграти в ці ігри не один раз.
Якщо поглянути на будь-який бізнес збоку, розумієш, що він схожий на гру. На яку гру? Тут може бути безліч асоціацій, але мені бізнес нагадав конструктор.
Авжеж, чим би Ви не займалися, Ви завжди конструюєте, потім збираєте якийсь продукт або послугу для вашого споживача. Навіть якщо ви купили товар в одному місці, та потім продали в іншому, Ви все одно робите певний набір дій від придбання до продажу. Ці дії ви робите в суворій послідовності для того, щоб усе вийшло добре. Пізніше, з розвитком бізнесу, Ви навчаєте цим діям своїх співробітників, розділяєте довгі послідовності на більш короткі з метою поліпшити якість та швидкість обслуговування клієнтів. Таким чином, будь-який бізнес нагадує нам конструктор, у якому замість деталей ми використовуємо невеликі бізнес-процеси та окремі дії, з’єднуючи їх один з одним.
Тому, саме цю аналогію я використовую в своїх програмах та тренінгах.
На презентації, після невеликої частини теорії, ми зіграли в бізнес-гру, в якій дві команди мали вивчити інструкцію зі складання певної конструкції, виробити стратегію взаємодії (тому що всі дії учасники робили по черзі) та озвучити бюджет складання.
Результат був захопливий. Одна з команд з великим відривом обіграла другу команду завдяки чіткій стратегії. Учасники були не тільки сфокусовані на інформації, вони ще й закріпили розуміння того, що «Без стратегії бюджет – це лише набір цифр».
Так поставлене завдання було виконане. Я вдячний всім за цей досвід сумісної роботи та висновки!
Роман Савченко, експерт з управління корпоративними та особистими фінансами